Fluoryzacja wzmacnia zęby i chroni je przed próchnicą.

W stosowanych na co dzień pastach do zębów i płukankach zawartość dobroczynnego dla zębów fluoru jest niewielka. Jeśli pomimo przestrzegania zasad higieny, ciągle mamy problemy z zachowaniem zdrowia zębów, warto skorzystać z zabiegu fluoryzacji w gabinecie dentystycznym. Profesjonalne pokrywanie zębów fluorem, zwane często lakierowaniem, to skuteczny sposób ochrony zębów przed próchnicą i walki z nadwrażliwością.

Na czym polega zabieg fluoryzacji?

Przed wykonaniem fluoryzacji zęby muszą być idealnie czyste. Jeśli więc masz kamień nazębny lub osad, konieczne będzie wcześniejsze przeprowadzenie takich zabiegów jak scaling i piaskowanie. Po dokładnym oczyszczeniu zębów dentysta wykonuje zabieg wysycenia szkliwa fluorem. Może on być aplikowany pod postacią pianki na specjalnych łyżkach, które trzeba zagryźć w ustach na kilka minut lub postacią lakieru nakładanego pędzelkiem na powierzchnię zębów.

Co daje lakierowanie zębów?

Fluoryzacja zdecydowanie wzmacnia szkliwo i sprawia, że staje się ono bardziej odporne na działanie kwasów. Zabieg ten jest również bardzo skutecznym remedium na nadwrażliwość zębów- fluor zamyka kanaliki zębinowe, dzięki czemu znika ból zębów podczas spożywania gorących, zimnych, słodkich czy kwaśnych potraw i napojów.
Zabieg zabezpiecza zęby na pół roku. Jednak przy bardzo dużej skłonności do próchnicy można go powtarzać nawet co 3 miesiące. U osób dorosłych lakierowanie zębów nie jest refundowane przez NFZ, jednak warto zapłacić i skorzystać z takiego zabiegu, ponieważ zdecydowanie zmniejsza on prawdopodobieństwo, że poniesiemy w przyszłości duże wydatki na leczenie popsutych zębów.

Źródło informacji: https://twarz.pl