Kiedy ząb nie nadaje się do uleczenia?

Kiedy ząb nie nadaje się do uleczenia; wydaje się być prostym pytaniem. Boli Cię ząb, masz w nim dziurę i chcesz go naprawić. Ale odpowiedź nie zawsze jest tak oczywista.

Jednym z najlepszych sposobów, aby uniknąć niepotrzebnych prac stomatologicznych i uzyskać tylko to, czego potrzebujesz, jest bycie wyedukowanym konsumentem. Oto kilka pytań, które warto zadać podczas wizyty u dentysty, aby pomóc sobie w podjęciu właściwej decyzji:

Jaki jest problem z moim zębem? Próchnica zębów może przybierać dwie różne formy: zewnętrzną i wewnętrzną. Próchnica zewnętrzna obejmuje zewnętrzną część zęba, natomiast próchnica wewnętrzna zaczyna się od wewnątrz i wychodzi na zewnątrz. Obie formy wymagają leczenia, ale próchnica zewnętrzna nie zawsze oznacza, że dotyczy więcej niż jednego zęba. Niektóre zęby mają odsłoniętą strukturę korzenia, co czyni je bardziej podatnymi na uszkodzenia spowodowane próchnicą, ale jeśli nie ma oznak uszkodzenia zewnętrznego, dentysta może nie zalecić leczenia kanałowego ani innej inwazyjnej procedury.

Dlaczego potrzebuję wypełnienia lub korony? Jeśli Twój ząb został uszkodzony przez próchnicę (zewnętrzną lub wewnętrzną), będziesz potrzebował leczenia, aby przywrócić mu pełną siłę i funkcjonalność. Wypełnienia umieszcza się na zewnętrznej stronie zębów i stosuje się je w przypadku niewielkich ubytków; korony umieszcza się wewnątrz, pokrywając część lub całość uszkodzonego zęba.

Zdolność do leczenia odnosi się do potencjalnego leczenia zęba. Każdy ząb ma swój końcowy etap degradacji, w którym coraz trudniej jest go uratować. Niektóre zęby są łatwiejsze do uratowania niż inne (np. zęby mleczne), podczas gdy niektóre są trudniejsze (np. 91-letnie protezy).

Na końcowym etapie możliwości leczenia są dwie opcje: albo ekstrakcja, albo leczenie zachowawcze. Wiele czynników wpływa na decyzję, która opcja jest najlepsza dla każdego pacjenta: ból, estetyka, koszt, trwałość, itp. W mojej praktyce zawsze staram się znaleźć równowagę pomiędzy tymi dwiema opcjami: taką, która pozwoli zachować i przywrócić funkcjonalność przy jednoczesnym utrzymaniu kosztów na jak najniższym poziomie.

Kiedy leczenie polega na wyborze pomiędzy uratowaniem zęba a usunięciem go bez wymiany (tzn. bez niczego w jego miejsce), podjęcie najlepszej decyzji dla potrzeb każdego pacjenta staje się trudniejsze, ponieważ nie ma idealnego rozwiązania.

Ubytki

Ubytki są powodowane przez bakterie, które atakują szkliwo zęba, twardą zewnętrzną warstwę zęba. Gdy szkliwo zostanie zniszczone, miękka warstwa pod nim, zwana zębiną, może zostać odsłonięta i zainfekowana. Następnie próchnica rozprzestrzenia się aż do miazgi zęba, gdzie znajdują się nerwy i naczynia krwionośne. Gdy tak się stanie, mówi się, że ząb jest "wypełniony korzeniem" lub martwy.

Leczenie ubytku zależy od tego, jak głęboko w zębie się on znajduje – jeśli bakterie dotarły do miazgi, jedyną opcją jest usunięcie zęba i wszczepienie w jego miejsce nowego. Jeśli jednak odpowiednio wcześnie wychwycisz ubytki i zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się próchnicy na miazgę, dentysta może uratować Twoje naturalne zęby.

Powstawanie ubytków rozpoczyna się, gdy płytka nazębna gromadzi się po jednej stronie powierzchni zęba. Z czasem kwas atakuje szkliwo w tym miejscu, powodując jego erozję.

Erozja pogłębia się, aż do odsłonięcia zębiny. Jeśli na tym etapie nie podejmie się leczenia, bakterie będą dalej przenikać przez zębinę, powodując więcej szkód i bólu. Bakterie mogą również przedostać się przez zębinę i dotrzeć do miazgi.