Stomatolog dziecięcy nie istnieje jako osobna specjalizacja, niemniej stomatologia dziecięca koncentruje się na profilaktyce oraz na leczeniu zachowawczym osób w wieku dojrzewania. Jest przy tym bardzo istotne, aby dzieci od najmłodszych lat były objęte opieką dentystyczną, gdyż dbanie o uzębienie i jamę ustną od najmłodszych lat pozwala ustrzec się przed kosztownym, a czasem bardzo skomplikowanym leczeniem w życiu dorosłym.

Dziecko – wymagający pacjent

Dziecko jest o tyle trudnym pacjentem, że rzadko będzie wystarczające cierpliwe, aby lekarz mógł spokojnie wykonywać swoją pracę. Stomatolog dziecięcy to lekarz z empatią, od którego dziecko nie wyczuje choćby śladu osłabnięcia zainteresowania pacjentem albo znudzenia się nim. Dzieci również inaczej reagują na wszelkie zagrożenia, w tym na ewentualny ból.

Dziecko wyczuwające zmęczenie albo znudzenie lub zniecierpliwienie stomatologa może zacząć stwarzać problemy i jeżeli lekarz nie będzie umiał temu zaradzić, możliwa jest nawet sytuacja doprowadzająca do przerwania zabiegu.

Podczas zabiegu doświadczony stomatolog dziecięcy potrafi skupić uwagę na wykonywanych czynnościach, a także wyjaśnić dziecku celowość ich dokonywania. Dzieci są ciekawskie i niecierpliwe, ale spokój lekarza, wraz z ukazaniem powagi, z jaką traktuje małego pacjenta, powoduje najczęściej spokój również u dziecka. Stąd zaś już prosta droga do komfortowej pracy.

Stomatolog dziecięcy – lekarz przygotowany

Stomatologia dziecięca jest bardzo wymagającym działem medycyny. Tutaj nie tylko trzeba znać się doskonale na leczeniu i profilaktyce zębów i jamy ustnej, ale również trzeba umieć nawiązać dość specyficzny kontakt ze swoim pacjentem. Zważywszy zaś na to, że dzieci mają różne temperamenty, nie jest to wcale łatwe. Ponadto chodzi nie tylko o jeden zabieg albo poradę, ale również o stworzenie takiej atmosfery, która nie będzie się dziecku źle kojarzyła z wizytą w gabinecie dentystycznym.

Jeżeli już jako dziecko pacjent nabawi się strachu przed stomatologiem, a fotel dentystyczny będzie mu się kojarzył jako miejsce tortur, w wieku dorosłym jego wizyty u stomatologa mogą dotyczyć już tylko konieczności usunięcia zęba.

Strach przed dentystą

Nie będzie wizyt kontrolnych, zapobiegania paradontozie, czy leczenia zęba z lekkim ubytkiem. Niestety tacy pacjenci ciągle jeszcze trafiają do stomatologów, a winna jest temu głównie przeszłość i bardzo źle wspominana wizyta u dentysty w wieku dziecięcym. Dlatego wybór dobrego stomatologa dla dziecka, zaprocentuje dbaniem o uzębienie również w życiu dorosłym.