Matura z chemii podstawą do rekrutacji na studia medyczne

Decyzja o wyborze przedmiotów maturalnych w dużej mierze rzutuje na rozwój przyszłej kariery zawodowej. Kierunki medyczne i przyrodnicze cieszą się niesłabnącą popularnością. W szczególności najbardziej prestiżowe: medycyna, farmacja, weterynaria i stomatologia są co roku wręcz oblegane.
Matura z chemii i biologii (oba muszą być zaliczone z wysokim wynikiem na poziomie rozszerzonym) jest obowiązkowym wymogiem w rekrutacji na medycynę na wszystkich wydziałach medycznych w Polsce. Dodatkowo, aby ubiegać się o przyjęcie na niektóre uczelnie np. Uniwersytet Jagielloński, Warszawski Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu konieczne jest zdanie na egzaminie dojrzałości trzeciego, wymaganego przedmiotu.

Matura z chemii ma opinię jednej z najtrudniejszych. Przeważają zadania obliczeniowe, opisowe wykorzystujące wiedzę teoretyczną oraz schematy doświadczeń chemicznych. Dla przeciwwagi często podkreśla się, iż materiału do przerobienia jest relatywnie mało. Oba powyższe stwierdzenia są zgodne z prawdą.