Na czym polega zaburzenie zwaną blankoreksją stomatologiczną?

zeby

Niektórzy ludzie mają obsesję na punkcie posiadania białych zębów i mogą cierpieć na zaburzenie znane jako blankoreksja.

Jaki jest naturalny kolor zębów?

Zdecydowana większość ludzi mylnie uważa, że zęby są białe. Naturalnym kolorem zębów jest jednak kość słoniowa w połączeniu z wieloma odcieniami, w zależności od osoby. Istnieje wiele produktów, takich jak herbata czy kawa, które mogą powodować ciemniejsze zabarwienie zębów, które stają się brązowe lub szare. Zły nawyk palenia papierosów powoduje, że zęby nabierają żółtawego koloru. W każdym razie należy pamiętać, że z biegiem lat zęby tracą swój naturalny kolor i stają się ciemniejsze.

Jakie są zagrożenia dla zdrowia związane z blankorekcją?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że wybielanie zębów powinno być wykonywane przez specjalistę, np. dentystę. Nie zaleca się samodzielnego wybielania zębów, ponieważ istnieje poważne niebezpieczeństwo uszkodzenia naturalnego szkliwa zębów. Raz utracone szkliwo nie może powrócić. Utrata szkliwa zębów sprawia, że z biegiem lat zęby przybierają żółtawy kolor. Samodzielne stosowanie produktów do wybielania stwarza znaczne ryzyko dla zdrowia jamy ustnej. Oprócz utraty szkliwa, u osoby chorej mogą wystąpić problemy z zębami, takie jak pęknięcia lub nadwrażliwość. Dlatego konieczne jest wybielanie zębów u dentysty.

Zadbaj o swoje zęby prawidłowo i zapoznaj się z zaletami szczoteczki elektrycznej na stronie www.rynekfarmaceutyczny.pl.

Mity związane z produktami wybielającymi.

Produkty do wybielania zębów sprzedawane w niektórych sklepach nie pomagają w wybielaniu zębów. Specjaliści w tej dziedzinie ostrzegają, że takie produkty pomagają jedynie zachować naturalny kolor zębów. Domowe sposoby wybielania zębów, takie jak soda oczyszczona lub cytryna, są dość niebezpieczne, ponieważ mają działanie ścierne na szkliwo zębów. Jeśli chcesz wybielić cały obszar zębów, najlepiej udać się do dobrego specjalisty, który wie, jak przeprowadzić takie wybielanie.

Jak uniknąć blankoreksji?

Blankoreksja jest zaburzeniem obsesyjnym i jako takie powinno być leczone, aby zapobiec jego pogłębianiu się. Oto kilka zaleceń, które mogą pomóc w zapobieganiu wspomnianej wcześniej blankoreksji.

  1. Na wstępie należy zaznaczyć, że zęby nie są całkowicie białe, a ich kolor zależy od warunków panujących u poszczególnych osób.
  2. Jest rzeczą normalną, że z biegiem lat naturalny kolor zębów będzie stopniowo ciemniał. Wybielanie zębów to skuteczny sposób na utrzymanie białego koloru zębów.
  3. Może się zdarzyć, że zęby staną się ciemne z powodu zażycia jakiegoś leku. W takiej sytuacji zaleca się wizytę u lekarza w celu zmiany leku.
  4. Bardzo ważne jest, aby nie wybielać zębów samodzielnie, ani za pomocą specjalnych produktów, ani domowymi sposobami. Jeśli cierpisz na dentystyczną blankoreksję, najlepiej udaj się do dobrego specjalisty, który wie, jak osiągnąć optymalne wybielenie zębów.