Różne odmiany aparatów ortodontycznych

dentystka

Śmiało można powiedzieć, że w tym momencie dbanie o zgryz stało się już całkiem proste. Teraźniejsza ortodoncja proponuje wszystkim mnóstwo nowoczesnych rozwiązań, narzędzi i metod leczniczych. Zazwyczaj niewielkie wady zgryzu, tyczące się głównie dzieci i nastolatków, koryguje się przy pomocy aparatów ruchomych, podczas gdy te większe, występujące częściej u osób dorosłych, można zwalczać za sprawą urządzeń stałych.

A jak działają te poszczególne aparaty ortodontyczne, czym się od siebie różnią i ile kosztują? Warto się tego dowiedzieć jeszcze przed odbyciem pierwszej wizyty w gabinecie ortodontycznym. Dzięki temu pacjent będzie mniej więcej wiedzieć, czego po tej wizycie może się spodziewać.

Aparaty ruchome przeżywały swój szczyt popularności już wiele lat temu. Pomimo tego, że rozsławiły się w dawnych czasach, dziś wciąż się ich używa i trudno się temu dziwić, skoro w wielu przypadkach okazują się one w zupełności wystarczające, a są jednak tańsze i przyjemniejsze w użyciu od aparatów stałych. Ruchome aparaty to aparaty wyciągane. Nie montuje się ich w jamie ustnej na stałe, dlatego pacjent sam decyduje o tym, kiedy chce je nosić, a kiedy chce je wymontować. Zaleca się jednak, by taki ruchomy aparat ortodontyczny był noszony przez przynajmniej kilkanaście godzin w ciągu jednej doby. Tylko wtedy okaże się odpowiednio skuteczny. Może jednak być nieskuteczny w przypadku większych wad.

Jeżeli więc zgryz jest naprawdę mocno skrzywiony, a do tego zmaga się z nim osoba dorosła, ten przyjemny i wygodny aparat ruchomy trzeba będzie zastąpić niestety aparatem stałym. Nierzadko jest to jedyne odpowiednio skuteczne narzędzie lecznicze. Za sprawą aparatu stałego można już bez trudu poradzić sobie z praktycznie każdą wadą zgryzu, nawet tą do której doszło w wieku dziecięcym, a która zdołała się utrzymać aż do wieku dorosłego. Stałe aparaty ortodontyczne są drogie, ale są warte swojej ceny. W tym momencie nawet gwiazdy Hollywood chętnie je noszą.

Zdrowotne porady, jak również info ze świata sporu i odchudzania, publikuje nasza druga strona sport24h.pl.