W jakim wieku warto założyć aparat ortodontyczny?

dentysta

Dawniej uważano, że na tą pierwszą konsultacyjną wizytę w gabinecie ortodontycznym powinno się zabierać dzieci w wieku od siedmiu do ośmiu lat. Teraz lekarze zalecają to robić nawet wcześniej! Zachęcają rodziców do tego, by na tę pierwszą konsultację u ortodonty zapisywali dzieci w wieku trzech, a nawet i dwóch lat – dokładnie wtedy, kiedy dojdzie do wyrznięcia się wszystkich mleczaków i uzębienie zostanie w pełni skompletowane.

Oczywiście w tak młodym wieku leczenie ortodontyczne nie jest jeszcze przeprowadzane, ale można już zacząć zastanawiać się nad tym, czy w przyszłości będzie ono potrzebne. W razie gdyby lekarz dostrzegł jakieś nieprawidłowości w jamie ustnej małego pacjenta albo dowiedział się, że np. ma on trudności z mową, czego przyczyną mogą być krzywiące się ząbki, będzie mógł też zalecić rodzicom specjalne ćwiczenia, których regularne wykonywanie pomoże ustrzec się przed różnymi gorszymi konsekwencjami.

Zawsze lepiej przecież zapobiegać pewnym dolegliwościom, zwłaszcza gdy jest to możliwe. Wczesna diagnoza każdorazowo ułatwi ewentualne leczenie ortodontyczne. Z tego względu należy dać sobie szansę na jej postawienie poprzez wczesne zapisanie malucha na wizytę konsultacyjną u ortodonty.

Leczenie ortodontyczne rozpoczęte w młodym lub przynajmniej nastoletnim wieku daje niemalże stu procentową szansę na dojście do idealnie prawidłowego zgryzu. Nie zmienia to jednak faktu, że leczenie przeprowadzone u osób dorosłych bądź starszych też jak najbardziej może się powieść. Nigdy nie należy się zatem poddawać. Zawsze warto spróbować zawalczyć o lepsze zdrowie, lepszy wygląd i tym samym lepsze życie.

Aparat ortodontyczny może zostać założony nawet u pacjenta, który ma już pięćdziesiąt czy sześćdziesiąt lat, dlatego wiek nie stanowi tu żadnej szczególnej przeszkody. Rozpoczynając leczenie w późniejszym czasie, trzeba jedynie liczyć się z tym, że może ono nie być aż tak bardzo skuteczne jak u osób młodych czy właśnie nastolatków.

Odwiedź również Zdrowie Online, żeby zadbać o swoje zdrowie w każdym obszarze organizmu.