Wybór dobrego gabinetu stomatologicznego

Podczas wyboru swojej opieki dentystycznej istnieje zazwyczaj kilka priorytetów, niekiedy pokrewnych dla wszystkich, a innym razem odmiennych. Idealny stomatolog będzie się dla jednych kojarzył z delikatnością, a dla innych zdecydowaniem i siłą perswazji niezbędnej do namówienia pacjenta na leczenie. Wybieramy również stomatologa ze względu na umiejscowienie gabinetu oraz pod względem kosztów wizyt. Z całą pewnością dla wszystkich liczy się również jakość wykonywanych usług oraz opinie innych ludzi o danym dentyście.

Z tego ostatniego warto oczywiście skorzystać, szczególnie wówczas, gdy polecany nam jest stomatolog przez kogoś bliskiego. Jednak zanim się na to zdecydujemy, warto zadać sobie na ten temat kilka pytań.

Cechy dobrego stomatologa

Czy są jakieś szczególne cechy, jakie preferujemy u naszego stomatologa? Czy pierwszym wyznacznikiem może być dla nas płeć dentysty, zakładając, że kobiety są delikatniejsze, a mężczyźni bardziej stanowczy? Nawet jeżeli uważamy, że płeć nie ma nic wspólnego z charakterem człowieka, to jednak warto się na wstępie zastanowić nawet nad tym, ponieważ jednak wśród nas istnieją preferencje dotyczące płci i często wybieramy lekarza i to bez względu na jego specjalność, właśnie ze względu na jego płeć.

Usługi stomatologiczne

Jakich usług dentystycznych potrzebujemy? Chcemy zrobić porządek z ubytkami, czy kamieniem nazębnym, pragniemy przeprowadzić regularny przegląd uzębienia i mieć ustaloną datę kolejnego – można wybrać gabinet stomatologiczny w najbliższej okolicy. Jeżeli jednak potrzebujemy zabiegów związanych ze stomatologią estetyczną lub leczeniem ortodontycznym możemy rozważyć wybór większej placówki, jak klinika stomatologiczna, która zaoferuje dostęp do wszystkich specjalistów w jednym miejscu. Optymalność usług takich miejsc polega również na nierzadko niezbędnych dla właściwego leczenia konsultacjach pomiędzy specjalistami, a tylko w klinice dentystycznej możemy liczyć na krótki okres przeprowadzania i wdrażania takich konsultacji do leczenia.

Komfort leczenia

Stres i napięcie, a także zwykły, nierzadko niemalże zwierzęcy strach towarzyszą niestety wizytom u dentysty od zawsze. Związane jest to oczywiście z oczekiwaniem na nieuchronny ból, który towarzyszy usuwaniom zębów, czy podczas ich leczenia. Obecnie zębów nie wyrywają nam wprawdzie kowale, ale starsi pacjenci z całą pewnością pamiętają wizyty u dentystów wwiercających się w zęby bez znieczulenia, czy wyrywających ząb po podaniu wprawdzie zastrzyku ze znieczuleniem, ale niemal tuż po iniekcji, kiedy znieczulenie jeszcze nie do końca działało. Obecnie spotykane jest to rzadko, ale w pamięci pozostało i stąd ten lęk.

Kliknika stomatologii estetycznej – Estetika

Wybór kliniki stomatologicznej, dysponującej odpowiednim zapleczem medycznym takiego rodzaju sytuacje wyklucza i może nawet przy odpowiedniej obsłudze wyeliminować lęk przed dentystą. W każdym razie warto wybierać takiego specjalistę, który gwarantuje nam ludzkie podejście do naszego problemu, a nie takiego, który zniechęci nas do dentystów na zawsze.

Całokształt

Zastanawiając się nad powyższymi zagadnieniami, trzeba brać jednak pod uwagę przede wszystkim profesjonalizm danej placówki. Wybór idealnego dentysty na podstawie swoich preferencji lub płci nie zawsze jest bowiem trafiony.
Placówką, która wydaje się najbardziej godna polecenia, będzie klinika dentystyczna, a szczególnie w wypadku komplikacji, wymagających specjalistycznego leczenia. Tylko tam, w jednym miejscu znajdują się specjaliści z wielu pokrewnych dziedzin, dzięki czemu wszelakie konsultacje nie wymagają przemieszczania się z miejsca na miejsce i wielodniowego oczekiwania na wyniki.

Leczenie dentystyczne poprzedzić musi gruntowny wywiad, dotyczący m.in. stanu zdrowia pacjenta, przebytych chorób, alergii itp., aby stomatolog prowadzący mógł zastosować optymalne środki do przeprowadzenia w pełni udanego zabiegu. Powinniśmy wymagać w tym wypadku profesjonalnego podejścia dentysty do naszego problemu i nierozpraszania się innymi problemami podczas samego zabiegu, jak i poprzedzającego go wywiadu. Lekarz załatwiający podczas wizyty jakieś swoje sprawy telefonicznie albo rozmawiając o czymś pobocznym z personelem pomocniczym, wykazuje brak kultury osobistej oraz lekceważenie pacjenta. W klinikach dentystycznych tego rodzaju sytuacje praktycznie się nie zdarzają.

Sam zabieg powinien być przeprowadzany w sterylnym gabinecie, gdzie nie widać śladów po poprzednich zabiegach, a przeprowadzający zabieg muszą być całkowicie skupieni na pacjencie. Jeżeli w tle słychać jakąś uspokajającą muzykę, która ma pacjenta zrelaksować, to w wypadku odwrotnym, czyli irytacji z powodu tych dźwięków, pacjent zawsze może poprosić stomatologa o ciszę.