Czy implanty zębowe są wstawiane na całe życie?

Dzięki innowacyjnym technikom z zakresu stomatologii możemy cieszyć się pięknym uśmiechem, nawet w sytuacji utraty swoich naturalnych zębów. Jak wszyscy wiemy, ładny uśmiech to nie tylko kwestia zdrowia, ale też komfortu psychicznego i pozbycia się kompleksów. Obecnie, najlepszym rozwiązaniem zapewniającym uzupełnienie wszelkich braków zębowych jest wstawienie implantów, które mogą skutecznie zamaskować problem, a jednocześnie zapewniać funkcjonalność uzębienia lub stanowić podstawę dla protez.  

Komu można wstawić implanty zębowe?  

Implanty zębowe wstawia się zazwyczaj w przypadku pojedynczego ubytku w uzębieniu, który wymaga też zastosowania korony zębowej. Drugim częstym przypadkiem,w  którym zachodzi konieczność wstawienia implantów jest bezzębie. Umieszczenie kilku implantów w jamie ustnej umożliwia stabilne zakotwiczenie sztucznych zębów. Podobnie jest w przypadku pacjentów korzystających z ruchomych protez zębowych, którzy chcą skorzystać z możliwości stabilnego umocowania protezy. 

Ograniczeniem do wykonywania zabiegu wszczepiania implantów może być wiek pacjenta. Młode osoby mogą przystąpić do zabiegu dopiero po zakończeniu procesu wzrostu kości. Osoby starsze zaś, często nie mogą skorzystać z zabiegu ze względu na osteoporozę. Wśród innych przeciwwskazań wyróżnić można, na przykład ciążę, alkoholizm, cukrzycę, AIDS, choroby układu krzepnięcia czy alergię na stosowane materiały. 

Wstawianie implantów – jak wygląda zabieg? 

Wstawianie implantów w Lublinie odbywa się w gabinecie stomatologicznym przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, dzięki czemu pacjent może czuć się bezpiecznie i komfortowo. Czas całego zabiegu wszczepiania implantów zależy od wielu czynników, między innymi stanu jamy ustnej pacjenta, ilości braków wymagających uzupełnienia oraz konieczności wykonywania dodatkowych zabiegów, na przykład przygotowywania miejsca w kości. Pacjent udający się na wizytę wszczepienia kilku pojedynczych implantów z reguły spędza w gabinecie tyle czasu ile przy normalnej wizycie u stomatologa. Zabieg nie jest więc zbytnio męczący.

Czy implanty są bezpieczne? 

Zdecydowanie tak! Ogólnie rzecz biorąc, implanty to jedna z najbardziej bezpiecznych metod uzupełniania braków zębowych. Sytuacje, kiedy implant nie zrośnie się z kością i wymaga usunięcia zdarzają się niezwykle rzadko. Profesjonalny stomatolog z pewnością zadba o prawidłowe wstawienie implantów, zaś w gestii pacjenta jest późniejsza dbałość o nie. 

Na jaki okres wstawia się implanty zębowe pacjentowi? 

Implanty, z założenia mają stanowić trwałe uzupełnienie braków zębowych, co oznacza, że mogą być rozwiązaniem na całe życie. Jednak, aby implanty służyły pacjentowi przez wiele, długich lat muszą być założone przez doświadczonego dentystę w Lublinie. Co więcej, na ich trwałość wpływ ma również właściwa pielęgnacja zębów, czyli higiena jamy ustnej, kontrolowanie stanu zdrowia, dbałość o kości oraz ogólnie zdrowy tryb życia. Pomimo tego, że implanty stworzone są ze sztucznego tworzywa, należy o nie dbać tak jak o naturalne uzębienie – szczotkowanie, nitkowanie, płukanie zębów oraz regularne usuwanie kamienia. Warto pamiętać o tym, że implanty powinny być poddawane kontroli dentystycznej raz na pół roku.