O stomatologi, protetyce i epitezach

W polskich miastach i małych miasteczkach a nawet w miejscowościach gminnych nie brak przychodni i gabinetów dentystycznych. W dużych miastach są jeszcze kliniki stomatologicznych i zakłady protetyczne. Bo protetyka stomatologiczna jest w Polsce szeroko rozwinięta, gdyż dziś wiele osób pragnie poprawić stan swojego uzębienia, bo to właśnie głównie ono decyduje o naszym atrakcyjnym wyglądzie lub o jego braku. Więc każdego dnia w przychodniach stomatologicznych leczone są zęby pacjentów lub w przypadku stałych ubytków wykonywane są protezy zębowe.

Kto ponosi winę za brak zdrowych zębów wśród polskiego społeczeństwa?

Winę za brak zdrowego uzębienia ponosi nie tylko system, do którego wielu z nas ma różne zastrzeżenia, jak na przykład to, że nie można doczekać się na wizytę, bo są dalekosiężne zapisy i kolejki. Lecz każda kolejka kiedyś się kończy i przychodzi czas na wizytę u stomatologa a wiec jest możliwość do tego, aby zadbać o stan swojego uzębienia. Największa wina leży po stronie nie systemu, lecz samego polskiego społeczeństwa, które niechętnie podchodzi do tematu dentysty. Szerzej ten temat został opisany w artykule na portalu https://www.femine.pl/ – naprawdę warto się z nim zapoznać i wyciągnąć wnioski dla siebie i dla naszych potomków.

Czym jest protetyka i jakie mogą być protezy?

Ogólnie mówiąc protetyka jest dziedziną wiedzy z pogranicza medycyny i techniki. Dziedzina ta zajmuje się uzupełnianiem ubytków zębowych. Lecz protetyka ogólnie może dotyczyć także innych części ciała i nie tylko zębów. Bo wykonywane są także z zastępczych materiałów sztucznych protezy uzupełniające ubytki tkankowe na przykład kończyn. Oprócz protetyki stomatologicznej i protetyki ortopedycznej istnieje również protetyka słuchu oraz protetyka naczyniowa, jak również bardzo popularna jest na świecie protetyka wykonywana ze względów estetycznych działająca w obrębie twarzy, piersi a czasem innych jeszcze części ciała.

Zakres usług w protetyce zębowej

Protetyka stomatologiczna jest jednym z działów stomatologii i poświęcona jest odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po stracie własnych naturalnych zębów, albo też po ich znacznym uszkodzeniu. Do zadań protetyki stomatologicznej należy także rehabilitacja osób po operacjach na przykład onkologicznych, albo też operacjach plastycznych. Odbywa się ona przy pomocy protez pooperacyjnych i epitez.

Jakie są etapy tworzenia epitezy?

Istnieją trzy etapy tworzenia epitezy:

  1. Pierwszym i najważniejszym elementem wykonania epitezy jest skanowanie twarzy pacjenta, gdyż od dokładności tego działania zależy jakość i dokładność wykonania protezy.
  2. Następnie zostaje wykonany model, który zobaczy pacjent.
  3. Potem następuje wykonanie właściwej epitezy z uwzględnieniem wszystkich zbadanych wcześniej szczegółów dotyczących twarzy pacjenta i skóry na twarzy pacjenta.