Ruchomy aparat ortodontyczny – podstawowe informacje

Czasami nawet u tych dzieci, u których doszło już do skrzywienia się zgryzu, założenie stałego aparatu ortodontycznego nie jest wcale krokiem niezbędnym. Ten typ aparatu u osób najmłodszych można zastąpić aparatem ruchomym.

Co prawda nie zawsze będzie on polecany i nie zawsze okaże się skuteczny, ale mimo wszystko w niektórych przypadkach stanie się w zupełności wystarczającym narzędziem ortodontycznym.

Co warto wiedzieć o ruchomym aparacie ortodontycznym?

To ortodonta dziecięcy sam powinien zresztą zadecydować o tym, jaki aparat trafi do ust jego małego pacjenta. Jeżeli stwierdzi więc, że w danym przypadku stały aparat jest zbędny, lepiej się na niego nie upierać. Taki aparat to zawsze pewien problem dla każdej osoby, która musi go nosić. Ruchome aparaty są znacznie mniej problematyczne, chociażby dlatego że nie trzeba ich nosić non stop, bo zwykle zakłada się je wyłącznie na noc.

Aparat ruchomy na pewno jest opcją tańszą, o wiele tańszą od każdego jednego aparatu stałego. Bywa i tak, że kosztuje on nawet kilkunastokrotnie mniej! Różnica jest więc spora. Rodzicom chcących zadbać o zgryz swoich pociech dużo łatwiej będzie wydać te pięćset czy sześćset złotych niżeli z automatu pozbywać się kilku tysięcy, a do tego później jeszcze przez kilka lat płacić za odbywane kontrolne wizyty. Warto tu jednak zaznaczyć, że w Polsce dzieciom przysługuje darmowa opieka ortodontyczna w przypadku stwierdzonych poważniejszych wad zgryzu. Zanim więc którykolwiek rodzic zapłaci za leczenie zgryzu dziecka, powinien sprawdzić, czy przypadkiem nie przysługuje mu leczenie darmowe. Niejeden ortodonta dla dzieci działa teraz w ramach współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Takich placówek medycznych jest naprawdę wiele. W każdym mieście można je znaleźć, by od razu wybrać się do jednej z nich ze swoim dzieckiem i zadbać o jego zgryz zupełnie za darmo.

Niektórzy rodzice nie potrafią jednak zaufać lekarzom państwowym. W takim przypadku, pomimo konieczności zapłacenia za usługi, najprawdopodobniej zdecydują się na odwiedzenie z dzieckiem gabinetu prywatnego. To też jest jakaś myśl. Prywatny ortodonta dziecięcy najprawdopodobniej jeszcze lepiej zajmie się swoim nowym małym pacjentem i także zaproponuje mu kilka różnych opcji leczenia.

Więcej artykułów dotyczących zdrowia i medycyny, znajdziesz w serwisie popieram.pl.

Ortodontyczny aparat ruchomy – podsumowanie artykułu

Koszty aparatu ruchomego to jakieś kilkaset złotych, maksymalnie jeden tysiąc złotych. Taką cenę trzeba zapłacić za aparat wykonany wyłącznie na jeden łuk. W przypadku gdy aparat powinien zostać umieszczony na dwóch łukach, cena leczenia będzie dwukrotnie wyższa.